Pro Havla byly kontakty premiéra Tošovského s StB samozřejmostí...! Doporučený

Ano, moc scházíte a moc. Naše politika potřebuje osobnost, která by do ní navrátila místo žabomyších bojů o funkce opět myšlenky. Ano, moc scházíte a moc. Naše politika potřebuje osobnost, která by do ní navrátila místo žabomyších bojů o funkce opět myšlenky. snímek Ivana Haslingerová Fragmenty

Exprezident Václav Havel po provedení zbabělého Sarajevského atentátu na tehdejšího premiéra Václava Klause a jeho ODS jmenoval v prosinci 1997 předsedou překlenovací vlády guvernéra ČNB Josefa Tošovského. Na varování ve Washingtonu, kde končil svůj čtyřměsíční studijní pobyt ve Spojených státech, zda věděl, že jde o StBáka, odvětil s nadhledem: "Velmi bych se divil, kdyby mi řekl, že žádné takové kontakty neměl, kdyby k takovým kontaktům nedošlo. Nejvyšší činitelé v bankovnictví a ve vládě, kteří se zabývají vývojem měny a podobnými věcmi mají všude a vždycky obousměrné kontakty s ekonomickými rozvědkami. Speciálně ve státě komunistickém, kde je tak ohromná centrální moc." Tehdy to nechalo Havlovu kavárnu klidnou.  Nevadilo jí to, naopak vítala zvolení komunisty a StBáka Tošovského za premiéra, neboť jí vyhovovalo, že za to slíbil rozpoutat měnovou krizi, díky níž byl postupně nastolen keynesiánský socialismus a do čela vlády se dostal levicový intelektuál Zeman.

Nelíbí se mi samozřejmě jako pravicově cítícímu občanovi, že se stejná situace opakuje nyní. Že  podobnou minulost má za sebou současný premiér Andrej Babiš a že stejně jako tehdy Tošovský i on spolupráci s StB odmítá. Ale co se mi nelíbí ještě víc je dvojaké chování kavárníků. Kdyby již tehdy byli tak cti dbalí a nedovolili kariéristovi Tošovskému vést naší vládu, nevytvořil by se precedent, že je Lustrační zákon cárem papíru.  Tehdejší obhajoba Tošovského, že z dokumentů StB vyplývá, že nikoho neudal ani úmyslně nepoškodil, ale pouze pro StB zpracovával odborné analýzy, v mých očích neobstojí stejně jako obdobné tvrzení současného premiéra. Ke cti toho současného musím ale uznat, že nebyl do čela státu dosazen Hradním atentátem, ale dostal se tam demokratickou volbou lidí zklamaných neschopností pravicových premiérů Topolánka a Nečase. A také ve své funkci nedělá úmyslně ekonomické podrazy, ale snaží se spoušť po svých dvou předchůdcích napravovat.


Uvedený graf, který jsem po jeho vymazání ve Statistickém úřadě získala na americké ambasádě, je dokladem, jak zdevastoval Tošovský naši ekonomiku svým zásahem v ČNB. 

Samozřejmě zdaleka nedosahuje úspěchů Václava Klause, který po převratu svým friedmanovským přístupem volného trhu bez přívlastků docílil  v  komunisty  tehdy tak zdevastované ekonomice 4,3% přírůstku HDP. Samozřejmě že tento přírůstek nedocílil pomocí zavedení jakýchsi elektronických kalkulaček, ale stejnou metodikou, kterou úspěšně použil profesor ekonomie Milton Friedman ve funkci ministra hospodářství za guvernérství Ronalda Reagana v Kalifornii a za níž dostal Nobelovu cenu za ekonomii. Ale po furiantském a ekonomicky naprosto neodborném řádění Topolánka a paranoickém manažerském přístupu Nečase vyhazujícího pouze jednoho ministra za druhým s tím, že po vyčištění vlády začne přebudovaná vláda pracovat (ze sedmnácti jím jmenovaných ministrů vyhodil 13), utrápení občané viděli  a vidí dosud v podnikateli Babišovi téměř spasitele. Ano, za jeho nastolení může neschopnost ODS. A protože se dodnes za tyto své výtečné premiéry ODS explicitně neomluvila, nevěří jí již téměř nikdo.

Jinak se chová před veřejností, jinak v Parlamentních výborech. Dnes například bojuje proti tomu, že satanáš Babiš dopustil, aby do čele šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů postavil Parlament policistu Zdeňka Ondráčka, který nás se svými kumpány mlátil v roce 1989 po hlavách obušky na Václavském náměstí. Ale již se nepochlubí, že pro tuto komunistickou mlátičku hlasovala jako jeden muž, když jí v parlamentním klubu navrhovala spolu s Piráty a dalšími stranami Babišovi na tuto funkci.  Kdyby tehdy byla proti, má právo nyní křičet, ale takto jen ukazuje svoji dvojí tvář. Její poslanci museli dobře vědět, že pokud Babiš přijme schválený návrh na mlátičku do čela kontroly policie, vyvolá to obrovský odpor lidí, kterého použijí k jeho sesazení z funkce. A stalo se. Václavák včera vypadal, jak jsme ho znali v roce 1989. Dokonce i pan Kalousek si dovolil Babiše najednou kritizovat za spolupráci s komunisty. On, kterého za nabídku spolupráce s touto stranou vyhodili s KDU a musel si založit "nejpravicovější stranu na světě", TOP 09. Jestli si ale myslí pan Fiala, že lidé nemají paměť a v případných mimořádných volbách bude nejsilnější silou, měl by mít na paměti, že jeho hra na uprázdnění místa ve vládě komunistům se mu může vrátit jako bumerang. 

Nikdy mne nenapadlo, že po téměř třiceti letech od převratu to pravice u nás dopracuje tak, že k tomu aby se udržela u moci bude používat namísto idejí stejně nechutné  metody, jako tehdy proti ní používali snílci o třetí cestě k socialismu, Havlovi kavárníci. 

 

Číst 13804 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v SPOLEČNOST

Související položky (podle značky)

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %