Rytíři nebes - Nebeští jezdci Doporučený

Výstava o hrdinech 2. světové války, kteřým mnozí z nás děkují za život, aniž si to uvědomují Výstava o hrdinech 2. světové války, kteřým mnozí z nás děkují za život, aniž si to uvědomují foto poskytnuto pořadateli výstavy
V pavilonu Morava na brněnském výstavišti proběhne u příležitosti Mezinárodního strojírenského veletrhu se souhlasem primátora města Brna Petra Vokřála 12. – 27.10.2017 výstava  Rytíři nebes - Nebeští jezdci. Jejími pořadateli jsou Jan a Sabina Kratochvílovi z Muzea českého, slovenského a rusínského exilu. Hlavní spolupořadatel je Moravské zemské muzeum, spolupořadatelé Národní muzeum, Muzeum Policie ČR, archiv města Brna, archiv ABS, UDV Policie ČR, archiv Jaroslav Popelka. Výstava i doprovodná publikace, budou obsahovat informace a fotodokumentaci o všech hrdinných pilotech Čs. původu, létajících během druhé světové války v Británii, Francii, Sovětském svazu, v Slovenském národním povstání. Expozice bude hlavně nastavená na rozsáhlé fotodokumentaci a trojrozměrných předmětech z důvodu významu a zajímavosti expozice. Součástí expozice budou originální uniformy velitelů perutí a leteckých es, doplněné jejich osobními věcmi, včetně vyznamenání generálů. Součástí výstavy by měly být rozhovory s posledními letci z RAF, ale také z Německa, jako konfrontace bývalých nepřátel. Expozice by se měla krátce dotknout letectva z předválečného období, odchodů letců, během války do zahraničí, dále Francie, cizinecká legie, odchod z Francie, příjezd do Británie, výcvik: Cosford, St. Athan, Shellingford, jednotlivé perutě, Čs. letci v zajetí, výcvik v Kanadě na Bahamských ostrovech, vzpomínkou na padlé letce, účast ve Slovenském národním povstání. Pořadatelé jednají o zápůjčce letadla -Spitfire  1:1.

K expozici bude vydána rozsáhlá publikace obsahující veškerou fotodokumentaci a doprovodný informační text. Publikace i výstava bude postavena hlavně na fotografické a trojrozměrné expozici. Pro mladou generaci i staršího návštěvníka, je to jednoznačně nejuchopitelnější způsob kvalitní informace.

 

Nebeští jezdci

Jedná se o mimořádný projekt na je jménem primátora  města Brna Petra Vokřála pozvána Jeho královská Výsost William Arthur Philip Louis, vévoda z Cambridge, hrabě ze Strathearnu, baron z Carrickfergusu. (Pozvánka na výstavu pro prince Williama)

Jde o velice rozsáhlý projekt a proto pořadatelé prosí potomky a rodiny letců a pozemního personálu za druhé světové války i před válkou  zejména o případné zapůjčení fotografii, korespondence, osobních předmětů, uniforem atd... Ale i partnery, kteří by měli zájem se na projektu podílet nápady, návrhy či výrobou jednotlivých panelů a podobně.

Nebští jezdci 

Celková suma projektu není sice zatím vypočtena, do nákladů je zahrnuta celá expozice, včetně výstavy, doprovodné publikace určené pro školy, veřejné knihovny, dokumentární film, projekce na výstavišti a další náklady se zpracováním a výrobou výstavy i doprovodné publikace. Vzhledem k nákladům na takto veliký projekt hledají pořadatelé sponzory. Zatím předpokládají dotaci města Brna a Jihomoravského kraje, dotaci od Moravského zemského muzea Brno,  sponzorské peníze od letiště Brnoa od od Alta Brno,a.s. Žádají ale i menší města a obce, rodiště letců o drobnou ekonomickou pomoc projektu, případně o dokumentaci a fotografie či jinou pomoc. (Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.partnery)

Rayal Air Force

KONTAKT NA POŘADATELE:

Ústav K 2001 z.u., IČO: 04810872, Štefánikova 93/22 , Brno,  adresa : Jan Kratochvil Muzeum českého, slovenského a rusínského exilu 20.století Štefánikova 22 Brno 602 00, Česká republikae-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vaši případnou finanční pomoc je možná zasílat na otevřený účet:
Ústav K 2001,z.ú. číslo: 2112694990/2700
číslo IBAN  CZ 44 2700 0000 0021 1269  4990

Zveřejněno v POLITIKA

Nejnovější od IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %