V neděli 27. září 2020 v 10 hodin se koná ve Svatovítské katedrále Slavnostní mše svatá za Církev v Evropě Doporučený

Všichni, jimž není osud naší země lhostejný, přijďte do Svatovítské katedrály na slavnostní mši svatou pronést modlitbu za Církev v Evropě Všichni, jimž není osud naší země lhostejný, přijďte do Svatovítské katedrály na slavnostní mši svatou pronést modlitbu za Církev v Evropě obrázek Arcibiskupství pražské

Česká biskupská konference (ČBK) dlouhodobě připravovala slavnostní setkání evropských biskupů sdružených v Radě evropských biskupských konferencí (latinsky Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae, ve zkratce CCEE), na němž by se zamýšleli nad stavem katolické církve v Evropě. Na závěr setkání, den před svátkem patrona naší země, se měli vzácní hosté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha  společně modlit za Církev v Evropě na slavnostní mši 27.9. v 10 hodin svaté celebrované J. Em. Dominikem kardinálem Dukou, OP, arcibiskupem pražským a primasem českým. Vše mělo vrcholit v den svátku patriarchy naší země sv. Václava 28. září  slavností ve Staré Boleslavi. 

Arcibiskupství pražské dostalo bohužel zprávu, že vzhledem k zvyšující se pozitivitě Covid19 v naší zemi bude konference evropských biskupů vedena pouze „on-line“ a konkrétní biskupové se tak nebudou moci účastnit mší svatých zaměřených na toto setkání. Je to obrovská škoda pro naší katolickou církev, protože není nad osobní kontakty a šlo o opravdu velkou a závažnou akci, na níž se měli setkat předsedové 33 biskupských konferencí Evropy a evropští biskupové, kteří jsou ve svých státech (Lucembursko, Monako, Kypr a Moldavsko a od roku 2011 také mukačevský řeckokatolický eparcha jako představitel katolické církve na Podkarpatské Rusi) hlavními katolickými místními ordináři. Generální sekretariát Rady sídlí ve švýcarském Sankt Gallenu.

Nicméně mše svatá se v katedrále v neděli 27. září v 10 hodin uskuteční. Celebrovat ji bude a kázání přednese J. Em. arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka OP za účasti pomocných biskupů. Mše svatá bude obětována za Církev v Evropě a dobré plody proběhlé virtuální konference zástupců CCEE.

Arcibiskupství pražské na ní zve všechny občany, kterým není osud naší církve lhostejný, ke společné modlitbě za katolickou církev v naší zemi i Evropě. 


Arcibiskupství vydalo výše uvedený plakát k chystané slavnosti. I když dochází k nečekaným změnám, akce proběhnou s domácími biskupy a za účasti primase českého. Pokud by došlo v průběhu příštího týdne k nějakým dalším zpřísněním ze strany vlády, budeme situaci sledovat a informovat věřící.

Jak je z výše uvedeného plakátu zřejmé, občané se měli rovněž původně setkat s pozvanými evropskými biskupy v pátek 25. září  v 18.15 hod. u Mariánskému sloupu ke společné modlitbě růžence za církev v Evropě a  poté odejít od 19 hodin na slavnostní mši svatou do Týnském chrámu. I když evropští biskupové nepřijedou, Pražské arcibiskupství zve všechny občany, kterým není osud naší katolické církve lhostejný, v pátek 25.9. v 18.15  k Mariánskému sloupu na Staroměstském náměstí v Praze ke společné modlitbě růžence za Církev v Evropě a podporu začínající konferenci biskupů Evropy, která proběhne „on line“. Věřící s ní tak budou propojeni alespoň touto společnou modlitbou. Následná mše v Týnském chrámu konána nebude.

Ti, kteří nebudou moci přijít v pátek k Mariánskému sloupu, mohou tam přijít v každou středu v 17 hodin. Sestra Dominika Bohušová z Pražského arcibiskupství tam vede pravidelné modlitby za náš národ a za církev svatou v naší zemi.

Důležité je, aby Bůh slyšel naše modlitby za stav katolické církve v Evropě a pomohl nám všem současné těžké období, kdy hrozí další přílivy muslimů, pro něž jsou věřící stejně jako ateisté pouhými pohanskými psy,  ve zdraví přežít.

Slavnost 28.9. ve Staré Boleslavi se konat bude. Hlavním kazatelem na mši svaté bude arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Bosco Graubner. 

PS

Církev vytvářela morálku a kulturu našeho národa po tisíciletí a věřme, že ji v naší zemi bude utvářet i nadále. Kulturní komise ČR, vydavatel revue Fragmenty, děkuje J. Em. Dominiku kardinálu Dukovi za to, jak se snaží pro obnovu a důstojnost z naší komunismem tak zmasakrované církve dělat vše možné i nemožné. A i když se tato skvěle promyšlená a zorganizovaná akce neuskuteční v plném obsazení, bude možná o to silněji o ní slyšet. A věřme, že ne pouze zde na zemi, ale i na nebesích. Děkujeme Eminence!

President Kulturní komise ČR, Doc. Ing.  Jiří Pancíř, CSc.

Číst 4646 krát
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Zveřejněno v CÍRKEV

Právě přítomno: 1273 hostů a žádný člen

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %